Obec Kráľová pri Senci sa nachádza 140 metrov nad morom. Od Bratislavy leží na východ 25 km a 3km južne od okresného mesta Senec. Kedysi ju tvorili dve časti Kráľová a Krmeš. Neďaleké trávnaté letisko využívajú amatérski letci. Zelenú dostane rekonštrukcia areálu termálnych vrtov, z ktorých bude prosperovať nielen obec, ale i jej okolie V obci žije 1400 obyvateľov


starosta obce Alois Koiš

Starostom obce je od novembra 2002 Alois Koiš

Bývalým starostom bol do toho času Vojtech Dolinský, ktorý v októbri 2002 predstavil obec takto:
Najprv niečo o sebe
Bol som predsedom MNV od roku 1970. Predtým pracoval dva roky ako tajomník MNV a predtým ako poslanec. Od roku 1990 som starostom obce. Od mladi sa venoval športu, cyklistike, na vojenčine atletike a 17 rokov hrával aktívne futbal za Kráľovú. Od roku 1970 som futbalovým funkcionárom klubu, ci už na poste predsedu alebo tajomníka. S Kráľovou som teda pevne zviazaný. Som tiež členom rady Oblastného futbalového zväzu Bratislava – vidiek.
O niekoľko mesiacov budú voľby znovu, budete kandidovať?
Kandidovať v decembrových voľbách nebudem, už toho bolo dosť. Mám 67 rokov. Nech to prevezme niekto iný
Aká je súčasnosť v obci
Obec sa zveľaduje podľa svojich finančných možností. Jej ročný rozpočet je 4500000 Sk. Okrem kanalizácie máme všetky ostatné inžinierske siete. Kráľová bola v minulosti známa termálnym kúpaliskom. Bohužiaľ momentálne je mimo prevádzky, nie sú totiž vysporiadané majetkovo právne vztahy. Niekedy nevieme nájst majiteľov, na úradoch strašne dlho trvá, kým sa niečo zistí a pohneme sa o krok dopredu. Prvú etapu, vyriešiť vzťahy chceme ešte tohto roku. Vybudovali sme detské ihrisko za 400000 Sk, podarilo sa nám vyasfaltovať cesty v obci, urobit ďalšie plynové prípojky.
Sú v obci nejaké podnikateľské aktivity?
V obci máme dve pekárne, roľnícke družstvo, súkromne hospodáriaceho roľníka, elekrofirmu Róka, to sú najväčšie firmy u nás a snažia sa podľa možností sponzorovať, kultúrne, športové ci spoločenské akcie.
Ako to vyzerá s kanalizáciu. Financií niet...
Áno našim boľavým je kanalizácia. Máme už vydané stavebné povolenie, ale niet peňazí. Na vybudovanie kanalizácie v obci by sme potrebovali 80 miliónov. Riešenie vidím za účinnej pomoci programov Ministerstva životného prostredia, pokúsime sa využit financie z programov Phare ci ISPA. Získať ich nie je jednoduché, treba všetko starostlivo pripraviť, predložiť kvalitný návrh. Kvôli tomu by chceli postupovať spoločne tri obce Kráľová, Kostolná, Hrubá Borša. Do programov sa môžu prihlásiť totiž aglomerácie s minimálne dvetisíc obyvateľmi.
Dôležitou súčastou života v obci je šport, ktorý je vhodným vyplnením voľného času. Ako obec podporuje športovcov
Na činnosť našich futbalistov dávame 100000 Sk, hasičom sa ujde 10000, kulturistom 30000 Sk. Robila sa kompletná rekonštrukcia trávnatej plochy, plus kabíny a okolie štadióna, postavili sme novú tribúnu, čo stálo dokopy 600000 Sk. Tento rok sa zakryla tribúna, lavičky za dalších 200000 Sk.
Nielen športom je clovek živý
Na kultúru dávame z obecného rozpočtu 80000 Sk. Z nich sa podporujú rôzne akcie. Máme tu i hudobnú skupinu, ktorej sme kúpili hudobné nástroje za ďalších 60000 Sk
Ďakujeme za rozhovor